Rezervasyon Formu

 

• Çıralı

  Çıralı, son yıllarda farklı bir tatil anlayışı yaratarak, elit bir mekan haline gelmiştir. WWF ( www.wwf.org.tr ) tarafından ''Saklı Cennet'' ilan edilmiş olan bölge, çok zengin flora ve faunaya sahiptir.

  Çıralı her mevsim değişen ve yenilenen bir güzellik ağacı ve çiçeğiyle karşınızdadır. Dağ, taş baharat koksuyla doludur adeta... Yörede 1000'e yakın bitki türü tespit edilmiş olup bunun 7'si sadece bu bölgede bulunmaktadır.

  Nesli dünya çapında tehlike altında olan Caretta Caretta'ların üreme alanlarından birisidir Çıralı sahili. WWF ve Bayram Kütle Kooperatifi tarafından kontrol altında tutlmaktadır. Ayrıca 70'e yakın kuş türünün olması, yörenin zenginliğinin bir başka göstergesidir.

  Yapılaşmanın çok az olması, 1989 yılında sit alanı ilan edilmesine borçludur.   

  Çıralı ' nın tarihi ve doğal zenginliği yasal statüler getirilerek koruma altına alınmıştır.
1700 m. yükseklikten Çıralı
• Olympos

  Olympos M. Ö 2. yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir. O zamanki Likya birliğinin 6 büyük şehrinden birisidir. Olympos, daha sonra Likya birliği gücünü kaybedince şehir, korsanların nüfuzunu sağladığı bir yer haline gelir. Korsanların en ünlüsü de Kaptan Eudemus'tur. İlginçtir ki, bu korsanın mezarında kabartılmış bir resmi vardır!!

  M.Ö.78'te Romalılar şehri ele geçirir ve 3. yüzyıla kadar refah içinde yaşar Olymposlular. Devamında karanlık döneme girerler.  Venedik, Ceneviz ve Rodos Şovalyelerinin Akdeniz'de cirit attığı Orta Çağda, şehir biraz hareketlenmiş ise de Osmanlı'ların deniz üstünlüğünü kurmalarının ardından iyice önemini kaybetmiş ve 15 yüzyılda terk edilmişitir.

  •  Kaptan Eudemus
'''Son limana girdi demirledi çıkmamak üzere,
Çünkü ne rüzgardan ne de gün ışığından medet var artık.
Işık taşıyan şafağı terk ettikten sonra Kaptan Eudemus,
Oraya gömüldü gün misali kısa ömürlü gemisi,
kırılmış bir dalga gibi.'''
Bu şiir,  Kaptan Eudemus'un mezarının üzerinden alınarak çevrilmiştir. (Lahit, Çıralı ile Olimpos sınırı arasında yer almaktadır)
• Yanartaş (Chimera)

  Olympos'tan Çıralı'nın sonuna doğru 200 metre yükseklikte bulunan dağda, yerli halkın Yanartaş, kimi tarihçilerin Chimera, kimilerinin Khimera dediği, mitolojik yaratığın alevlerini akıttığı, binlerce yıldır hiç sonmeyen alev ocakları yukselir gökyüzüne. Bölge ismini de bu yaratığından adından almıştır.

  Ünle Bellerophontes efsanesi ve uçan at Pegasos karakterleri burada anılmıştır. 

 


Grand Aygün Hotel
Ramazan AYGÜN
Çıralı 07980 Kemer - Antalya


tel : 242 825 71 44 - 45
fax : 242 825 71 85
gsm : 533 341 40 96
yetkili : Mehmet Öner AYGÜN
mail : info@grandaygun.com